דרכים לטיפול במחשב שנתקע בתדירות גבוהה

המחשב הוא נכס מאוד חשוב עבור כל אחד מאיתנו לכן עלינו לדאוג לו לשמור עליו ולטפח אותו כשם שהיינו מטפחים כל דבר הקרוב ללבנו כגון הרכב שלנו או אולי מערכת קולנוע ביתי המושקעת שלנו, מאחר והמחשב הינו בעל ערך גבוה מאוד – הוא מכיל מידע שאם ילך לאיבוד גם אנו נלך לאיבוד ללא ספק..

עקבו אחר ההמלצות במדריך שערכנו עבורכם ותחזקו את המחשב שלכם כראוי על מנת לשמור על המידע המצוי עליו ועל מנת להאריך את חייו ובכך גם לחסוך לכם לא מעט כסף..

אם המחשב שלכם עבד מצוין עד שיום בהיר אחד הוא התחיל להיתקע, להינעל או לאתחל את עצמו מסיבה לא ברורה אנו ממליצים לך לנקוט במספר צעדים הבאים שיפתרו את התקלה:

ראשית בדוק מהם רכיבי החומרה והתוכנה אשר הותקנו במחשב לאחרונה – יתכן שהם הגורם לבעיה!

נניח התקנת סורק חדש למחשב ומאז הבעיה החלה להופיע סבירות גבוהה שהתקנת הסורק היא הגורם לתקלה, זה נכון לגבי כל דבר שהתקנת במחשב בין אם זו תוכנה חדשה או רכיב חומרה, אם זיהית שהחל ממועד ההתקנה המחשב מאותת על תקלה, סביר להניח שההתקנה הינה הגורם לתקלה. במקרה כזה שזיהית כי מדובר בתקלה אשר החלה מיד לאחר התקנת אלמנט על המחשב עלי להסיר את הרכיב ולבדוק האם זה פתר את התקלה. במידה ואינך בטוח לגבי מה התקנת לאחרונה אך יודע בוודאות שהותקנו רכיבים מסוימים החל מתאריך מסוים שאחד מהם מהווה הגורם לתקלה פשוט כדאי לבצע שחזור מערכת לנקודת הזמן שקודמת למועד הופעת התקלה לראשנה.

אל שחזור המערכת מגיעים דרך הנתיב הבא:

Start Menu -> Programs -> Accessories -> System Tools -> System Restore.

כעת לאחר שניסית שחזור מערכת לטובת הסרת הרכיבים אשר להערכתך גרמו לבעיה, אך טרם נפתרה התקלה עליך להריץ את תוכנת האנטיוירוס המותקנת על מחשבך.

לאחר שהתקהל התגלתה הרץ את תוכנת האנטי וירוס על מנת לנסות לאתר תוכנות זדוניות אשר מנסות לפגוע במחשב שלך.

לפני שאתה מריץ את התוכנה בדוק באתר של תוכנת האנטי וירוס האם קיימים עדכונים וגרסאות עדכניות לתוכנה אשר ברשותך ואם כן עדכן, אם לא תעשה כן יתכן שתוכנת האנטי וירוס אשר ברשותך לא תדע להתמודד עם וירוסים חדשים הקיימים ברשת ולכן התוכנה הקיימת על מחשבך לא תדע להתריע ולהסיר את התוכנה הזדונית אשר גורמת למחשב לבעיות.

שים לב – אם אין התקנת תוכנת אנטי וירוס על מחשבך כדאי לך להתקין מיידית, ישנן חברות המספקות תוכנות חינמיות כגון Trend Micro.

הרצת את תוכנת האנטי וירוס ולא נמצאו וירוסים, כעת עליך להריץ כלי להסרת תוכנות ריגול.

הורד כלי להסרת תוכנות ריגול, תוכל להוריד כלי יעיל דרך Adware, Spybot  ועוד.. אלו תוכנות המתמחות בזיהוי והסרת תוכנות ריגול.

אם נקטת בכל הצעדים הנ”ל אך התקלה עודנה מתרחשת עליך לבדוק את עומסי הזכרון..

בדוק האם נותר זכרון פנוי ע”ג הכונן הקשיח (כונן C). וודא שלפחות עשרים אחוזים מהקיבולת של כונן C הינה פנויה, כשהשטח הפנוי נמוך מעשרים אחוזים מתרחשות תקלות פתאומיות של נעילת המחשב.

התקלה עדיין לא נפתרה? בדוק את מערכות האוורור

מחשב שמתחמם יתר על המידה מועד להתיקע באופן פתאומי. תקלה של חימום יתר יכולה להיווצר עקב תקלה באוורור הפנימי של המחשב, הצטברות אבק או כל בעיית קרור אחרת, וודא שאספקת החשמל למאוורר ולרכיב המעבד (CPU) הינה תקינה ונקייה מהצטברות אבק. ישנם כלים שבאמצות הרצתם ניתן לאמוד את מידת החום בתוך המחשב! וודא שטמפרטורת החום הינה בטווחים המומלצים.

אם זיהית כי קיימת הצטברות אבק וברצונך לנקותו היה זהיר מאוד במהלך ניקוי האבק בתוך המחשב, העזר בגליל שואב ואל תפתח את המחשב בעצמך, פעולה כזו מתבצעת רק בתנאי מעבדה באמצעות טכנאי מחשבים מוסמך!

אם המחשב שלך נתקע ומאתחל עצמו מסיבה לא מוסברת, העזר במדריך שלפניך לפתרון ולאיתור התקלה. בחלק הראשון מנינו חמישה דרכים לפתרון התקלה של תקיעת המחשב, בחלק זה נציג 4 אפשרויות נוספות.

לאחר שקראת את החלק הראשון ויישמת בכך ששיחזרת את המערכת, בדקת אם קיימים וירוסים במחשב או אם יש תוכנות ריגול ווידאת שמערכות האוורור תקינות ואין הצטברות אבק כעת עליך לבדוק את הדברים הבאים..

בודקים את תקינות הכונן הקשיח – כונן C

יתכן שהמבנה הלוגי השתבש. על מנת לאתר תקלות בכונן הקשיח עמוד על האייקון של כונן C הקלק קליק ימני בחר באפשרות של כלים, בדוק את כל האפשרויות בדיקה הקיימות תחת השדה אפשרויות בדיקת דיסק (Check disk options) לחץ על לחצן בדוק עכשיו, כעת תשאל אם אתם מעוניינים לתזמן את הבדיקה הבאה בפעם הבאה שאתם מאתחל את המחשב – ענה שכן ואתחל את המחשב שלך. הבדיקה תתבצע אוטומטית לאחר שיופעל המחשב, בדיקה שו יכולה להמשך זמן מה לכן גלה סבלנות.. התוכנית תנסה לתקן חלק מהבעיות באופן אוטומטי, אך יחד עם זאת אם הכונן הקשיח נכשל- צריך יהיה להחליפו. רעיון טוב יהיה לנסות להריץ איחוי דיסק – אל מאחה הדיסק ניתן להגיע דרך תפריט התחל>תוכניות>עזרים>כלי מערכת, מאחה הדיסק עורך אופטימיזציה של הנתונים ע”ג הכונן הקשיח ובכך משפר את הביצועים והאמינות של הכונן הקשיח.

הבדיקה באה – בדיקת זכרון

לעיתים נעילות אקראיות יכולות להגרם עקב תקלות זכרון רנדומלי  (RAM)

את תפקוד הזכרון ניתן לבדוק ע”י הרצת מאבחן זכרון של חלונות, מאבחן זה תוכלו להוריד דרך מייקרוסופט http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp , אם אכן נמצא כי מדובר בתקלת זכרון, נסה להסיר ולהוסיף את הזכרון – משוך את המתג החוצה ולאחר כן השב חזרה. אם זה לא עזר יש להחליף את רכיב זכרון ה- RAM 

בדיקת תקלות ברכיבי החומרה של המחשב

הרץ בדיקת חומרה אותה ניתן להוריד בכתובת http://www.ultimatebootcd.com שימוש בכלי זה לבדיקה עליו לעשות ע”י גורם מיומן המודע היטב לפעולות שהכלי מבצע אחרת עשוי להגרם נזק בלתי הפיך למחשב – כגון פרמוט של כל הכונן הקשיח – לכן הזהר מפעילות שאינה מיומנת ושידוע היטב מהם ההשלכות.

האפשרות האחרונה שנציע לכם – עדכון גרסאת חלונות ושל ההתקנים ע”ג המחשב.

נעילת מחשב עשויה להגרם עקב רכיבי תוכנה שאינם מעודכנים, לכן עליך לוודא שההגדרה של עדכוני הווינדוס הינה אוטומטית. על מנת לוודא שאלו מוגדרים באופן אוטומטי יש להכנס לפי הנתיב הבא: Control Panel -> Automatic Updates – מגדירים עדכונים אוטומטיים ובכך מבטיחים שרכיבי התוכנה מעודכנים באופן אוטומטי. אם מסיבה מסוימת אינך מעונין בעדכונים אוטומטיים תוכל להריץ ידנית בכתובת הבאה : http://windowsupdate.microsoft.com .

בנוסף ודא כי אתה מבצע עדכונים תדירים ברכיבי החומרה ובכל ההתקנים הקיימים ע”ג המחשב שלך, המחשב מכיל אינספור תוכנות ורכיבי חומרה כגון סורקים, מדפסות, ישנם מחשבים אשר השימוש הביתי שלהם הינו שימוש ייעודי כגון מחשב המהווה סטרימר להזרמת אודיו ומדיה למערכות קולנוע ביתי או מחשב גיבוי לעסקים גדולים. את העדכונים יש להוריד מאתר היצרן של כל רכיב, עדכונים אלו פותרים תקלות רבות וגורמים לעמידות גבוהה יותר של ההתקנים ושל המחשב.

כל דרכי הבדיקה שתוארו במדריך המורכב משני החלקים יסייעו לך לאתר במדויק את הגורם לתקלה, יתכן שתצליחו לפתור את התקלה ולתחזק את המחשב שלכם כראוי באמעות כל המתואר במדריך אשר הגשנו לפניך, יחד עם זאת סביר שתאלץ להעזר בבעלי מקצוע מתחום החומרה או המחשוב ולהזמין טכנאי מחשבים על מנת לפתור את התקלות. אנו מציעים לך עוד טרם התרחשותה של תקלה לוודא כי כל המתואר במדריך מתקיים באופן שגרתי – כגון גרסאות עדכניות של התקנים, תוכנות, ווינדוס, תוכנות אנטי וירוס, אם תוודאו כי המחשב שלכם מעודכן באופן תדיר סביר להניח שתאריכו את חייו של המחשב שלכם ותחסכו עלויות תיקון מחשבים ושדרוגם.

השארת תגובה